Музей історії України
Борщівського агротехнічного коледжу

Image

Музей Борщівського агротехнічного коледжу був створений 1972 р., а його засновником виступив колектив Борщівського технікуму механізації сільського господарства. Він бере свій початок із будинку-клубу інтернаціональної дружби.
В 1976 р. клуб отримав звання народного і був нагороджений Грамотою Міжнародної асоціації студентів. Будинок інтернаціональної дружби проводив цікаву роботу: були налагоджені зв’язки та відбувалися неодноразові поїздки, обмін досвідом в Ланчуковський аграрний коледж (Литва), Єреванську аграрну школу (Вірменія) і навчальні заклади Білорусії (м. Лагойськ).

Згодом відкрився зал історії Другої світової війни. Було зібрано велику кількість матеріалів, розгорнуто пошукову роботу в Московському та Ленінградському архівах, оформлено Книгу Пам'яті, в якій перелічено всіх тих, хто воював та загинув за визволення нашого краю від фашистських загарбників. Було створено експозицію “ Бойовий шлях 126 Житомирської гвардійської стрілецької дивізії ”. За цю роботу музей відзначено І місцем за участь у Всесоюзному конкурсі на кращий музей бойової слави, присвячений 40-річчю Великої Перемоги над фашизмом.
В 1987 році в музеї відкривається експозиція, присвячена воїнам - інтернаціоналістам. Серед експонатів цього залу багато матеріалів про випускника навчального закладу Валерія Гречака, який загинув в Афганістані, був нагороджений орденом Бойового Червоного Прапора (посмертно). Меморіальна дошка пам'яті воїна-інтернаціоналіста знаходиться зараз на фасаді музею.
Починаючи з 1994р., розпочав свою роботу перший в Україні серед навчальних закладів музей історії України.
Власне, історичний підхід до цього будинку заклали його історичні корені: тут в 1939-1954 рр. була катівня НКВС, в якій замучено сотні
українських патріотів. В приміщенні теперішнього коледжу знаходилися камери одиночки та карцери.
16 червня 2016 року відбулася презентація оновленої експозиції музею історії України Борщівського агротехнічного коледжу.
В музеї діють 5 оновлених залів:
I. «Символи державності»,
II. «Історія Борщівщини з найдавніших часів до кінця XIX ст.»
III. «Борщівщина з початку XX ст. і до сьогодення»
IV. «Борщівський агротехнічний коледж - віхи становлення»,
V. «Народознавча світлиця».
Діяльність музею спрямована на документування, відображення особливостей природи та історії краю в музейних предметах, збереження, охорону і наукове дослідження пам’яток історії і культури, їх використання з навчально-виховною і ропагандистською метою. Зусиллями студентів та викладачів зібрано багатий матеріал з історії рідного краю.
Із задоволенням і цікавістю працюють студенти над поповненням фондів: збирають експонати, роблять описи, проводять дослідницькі роботи, пишуть реферати, оформляють експозиції.
Оригінальними експонатами є: канапа, бомбетель, ікони, глечики, миски, макітри, горщики та інші предмети хатнього вжитку, а також жорка, терлиця, прялки, веретено, куделя і т.д.
Не можливо уявити собі експозиції без експонатів з елементами вишивки. Славнозвісна борщівська сорочка, вишита чорною бавною на домотканому полотні - один з найцікавіших експонатів музею. Вона є складовою частиною народного костюма, надаючи йому своєрідності.
Вишиті вироби органічно увійшли до побуту людей, прикрасили інтер’єр - рушники найрізноманітніших візерунків і різної техніки виконання; старовинний національний одяг нашої місцевості. І якщо в академічних музеях експонати пропонуються для огляду, то експонати в музеї БАТК,особливо колекції українського національного костюма, часто використовуються для проведення різноманітних заходів.
Змістовно та цікаво проводять екскурсії студенти-екскурсоводи. При музеї працює школа екскурсоводів, де студенти мають можливість навчитися та розвинути свої комунікативні та організаторські здібності.
Відвідують музей не тільки студенти, а й учні шкіл м. Борщева та ближніх сіл району, відвідувачі та гості міста.
Виховний потенціал роботи музею дає змогу сформувати в молоді національно - орієнтовну світоглядну позицію, науковий світогляд, цілісні уявлення про історію розвитку суспільства та національної культури.

https://www.batk.edu.ua

© 2021 Борщівська міська рада. Всі права захищено.