Image

Фестиваль «Борщівська вишиванка»

Борщівський фестиваль – це  своєрідна машина часу, зв’язок поколінь, спосіб єднання усіх українців, а вишиванка – символ Батьківщини, дзеркало народної душі.  

Дванадцятий раз поспіль в Борщеві відбувся фестиваль «Борщівська вишиванка», щоб показати не лише багатство борщівської сорочки, але й привернути увагу до пошанування і продовження традиції. Адже бабусині скрині з кожним роком все більше порожніють.

Борщівську сорочку можна розпізнати за її кроєм, конопляним полотном, вовняними нитками, які називають волічкою, швами, технікою, неймовірно багатим густим орнаментом на рукавах у жіночій вишиванці. Щоб показати красу давньої сорочки, щоб познайомити з традицією, люди з різних сіл Борщівського району привозять на фестиваль вишиті речі, які збирають в односельців по хатах, а також старі родинні фотографії.

Сорочки з кожного села  району відрізняються кольорами, узорами, густотою зашитих рукавів, які традиційно в борщівській сорочці діляться на три частини – уставка, підуставка і рукав до зап’ястя, вишивались вони різними взорами з оберегами, які відтворюють фрагменти трипільської культури. Кожна сорочка таїть свою історію, пов’язану з людиною, яка її творила й носила, а сьогодні борщівські вишиванки дивують і вражають майстерністю роботи, великою фантазією взорів, які на полотні «малювали» голкою і ниткою жінки.

За борщівськими сорочками дедалі активнішу «полюють» приватні колекціонери, але ніхто з людей не продає останню сорочку, яка залишилась від прабабусі чи бабусі. Її стараються зберегти й передати наступним поколінням.

 А ще окремі елементи, вирізані з давніх борщівських сорочок, можна побачити в колекціях вишиванок сучасних дизайнерів.

Одночасно з фестивалем вишиванки зазвичай проходить і гастрономічний фестиваль "Борщ-їв". Кожен населений пункт Борщівського району представляє свій борщ, який за самобутніми рецептами готують місцеві господині. Всього представляють близько 50 видів борщу. Крім того, традиційно готують борщ у великому казані на вогнищі, скуштувати який зможуть усі бажаючі.

 Завершається фестиваль фольклорно – мистецьким дійством за участю обрядово – фольклорних, хорових, хореографічних, інструментальних колективів, окремих виконавців, солістів та концертною програмою.

 Фестиваль покликаний продемонструвати багатство борщівської вишивки та її оригінальність. Програма свята, як завжди  насичена, весела, цікава, пізнавальна і смачна, оскільки відвідувачі можуть не тільки насолодитися народною музикою, піснями, танцями, а й спробувати різні види справжнього українського борщу.

© 2021 Борщівська міська рада. Всі права захищено.