Image

Оптимістична

Печера «Оптимістична» була відкрита 8 травня 1966 року. Вхід до неї був відкритий поряд з входом до печери «Вітряна», яка відома з давніх-давен. Тут знайдений археологічний матеріал з періоду Київської русі. У ближній до входу частині відкриті масові захоронення (мабуть жертви турецько-татарських набігів) . В науковій літературі печера вперше згадується у 1745 році. У своїй праці дослідник подільських печер Габріель Ржачинський про печеру «Вітряна» пише : «Коли один з сенаторів побував в цій печері, то зустрів велику кількість кажанів та з великими труднощами повернувся».

Довжина печери до середини 70-х років становила близько 1,5 км. У 1976 році спелеологи дослідили не відомі досі лабіринти, і довжина її виросла до 6 км. В наступному році був відкритий хід, який з’єднав «Вітряну» з «Оптимістичною». У різні роки печеру «Оптимістичну» досліджували львівські вчені Гуневський, Орел, Татарівнов, вчителі Бойчук та Панькевич, наукові працівники Уральського філіалу Академії наук СРСР з кунгурської льодової печери на чолі з професором Лукіним.

Від самого початку відкриття печери «Оптимістична» її дослідженням проводить Львівський клуб спелеологів «Циклоп»  яким незмінно багато років керував Мирон Савчин – першовідкривач і дослідник печери.

40 років досліджень дозволили скласти карту понад 216 км. Тепер загальна довжина ходів становить понад 240 км. лабіринту.  Печера впевнено посідає перше місце в світі серед гіпсових печер, а за загальною довжиною ходів друге місце в світі, поступаючись лише американській Мамонтовій печері.

У 2008 році проходив конкурс сім природних чудес України, печера отримала спеціальну ознаку. Найбільшим скарбом печери є вторинні мінеральні утворення це гіпсові кристали різноманітної форми та кольору. В одних місцях це кристали довжиною 3-10 см., а в інших величезні білосніжні і прозорі кристали 70-80см. У деяких місцях є білі, жовті та рожеві утворення химерної форми, які нагадують морські корали.

Найкращою частиною печери є Заозерний район. Називається він так тому, що розташований за декілька ми озерами, найбільше з яких має площу 82 кв.м.

«Отимістичну» занесена до «Книги рекордів Гінеса » як найбільшу у світі гіпсову печеру і як другу в світі вапнякову. Кожна чергова експедиція спелеологів працює над пошуками сполучення з печерою «Голубі Озера» .

Стаття у Вікіпедії

© 2021 Борщівська міська рада. Всі права захищено.