Image

 

 

Зараз від вежі залишився напівзруйнований один ярус з підземеллям. Від північно-східної вежі залишився лише фундамент, та поруч, залишки оборонного муру. Замок почав занепадати в кінці XVII століття. Про його власників у той час відомостей віднайти на вдалося. За часів перебування Поділля у складі Австро-Угорської імперії (1772 рік) власниками Висічки була родина Шимановських (не перевірено). В 1800 році замок переходить у власність родини Чарковських. Дружина Чарковського молодшого Марія Феліція Голейовська (Mariya Feliciya Golejewska) (1805-1893), через відсутність у шлюбі дітей, усиновила та зробила управителем замку Тадеуша Чарковського (Tadeusz Czarkowski) (1850-1945),родича по материнській лінії, додавши до його призвіща Голейовський. 

ВИСІЧКА. ЗАМОК (XVII ст.)

Замок в с. Висічка розташований на високому пагорбі, що підіймається над долиною річки Нічлава. Зі сходу, заходу і півдня височину обіймає невеличка річка Драпака, що впадає в Нічлаву. Пагорб з трьох сторін спускається до низу крутим урвищем, що зробило замок неприступним з східної, західної та південної сторін.

Фортеця була прямокутною, на кожному куті височіла оборонна вежа. Увесь пагорб був оточений високим муром, залишки якого подекуди ще збереглися. З північної рівнинної частини, було облаштовано ворота. На цьому високому пагорбі, за часів Руси, було древнє городище. Замок збудований у ХVІІ столітті. А от перша згадка про нього відноситься до 1672 року, коли Поділля і замок зокрема, були захоплені турками. В замку деякий час, у 1675 році, перебував король Речі Посполитої Ян ІІІ Собєцький з військом, під час польсько-турецької війни.

Замок у Висічці є пам’ятником архітектури національного значення. В ХІХ столітті на замковому дворі височів пишний неготичний палац у два поверхи. До нашого часу збереглися фундамент та частина підземелля палацу, десяти метрова шестигранна південно-східна, та зруйнована вже в наш час північно-західна вежі.

У першому ярусі південно-східної вежі збереглися прямокутні бійниці, а от бійниці другого ярусу під час будівництва палацу були перероблені у прямокутні вікна. Товщина стін башти 1,6 метра. Північно-західна башта також була у два яруси з бійницями. Під час будівництва палацу добудували ще два яруси з цегли. Бійниці перетворили у неготичні вікна, завершення вежі зробили зубчастими. В 1991 році башту було зруйновано за рішенням сільради, через її аварійний стан.

 

Image

От в той час і було побудовано неоготичний палац між двома вежами. В замку було велике зібрання старовинних книг, зброї, картин, посуду, антикварних меблів. Після Тадеуша Чарковського-Голейовського, управителем замку став його син Цирил Чарковський Голейовський (Cyryl Czarkowski Golejewski) (1885-1940).

У 1900 році замок зазнав великої шкоди від пожежі. Тодішній його власник Цирил Чарковський-Голейовський розібрав частину мурів, в’їзну браму, та засипав оборонні рови навколо замку. У 1910 році він провів реконструкцію палацу. Під час Першої світової війни замок не постраждав. В 1937 році Цирил Чарковський Голейовський передав замок у власність своєму сину Цирилу Чарковському Голейовському молодшому (1915-1988). В 1939 році, з приходом комуністів, замок було пограбовано. Велика частина цінностей замку згодом опинилася у власності російського письменника Алєксєя Толстого. 18 вересня 1939 комуністи заарештували Цирила Чарковського Голейовського старшого, та вбили в київських застінках НКВД в 1940 році. Його синам, Цирилу та Тадеушу вдалося спастися втечею. Після Другої світової війни комуністи розібрали замок, залишивши лише фундамент, який було важко руйнувати. Було знищено і парк, що був розбитий на замковому пагорбі.

© 2021 Борщівська міська рада. Всі права захищено.